Janus Finanse

ul. Generała Andersa 15 pok. 407

41-200 Sosnowiec

tel: 504 800 815

mail: biuro@janusfinanse.pl

 

 

 

 

Janus Finanse

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

29 marca 2022

 

Odpowiedź na to pytanie pojawia się gdy chcemy wystąpić z wnioskiem o kredyt – zwłaszcza hipoteczny. Poniżej prezentujemy kilka rad, o których warto pamiętać, gdy pragniemy zwiększyć swoje szanse na kredyt.

 

Zewsząd docierają do nas informację, iż będzie trudniej o kredyt hipoteczny. Rada Polityki Pieniężnej, co miesiąc podnosi stopy procentowe, a inflacja dalej rośnie. Dodatkowo od 1 kwietnia br. Banki wprowadziły w życie rekomendacje KNF w zakresie wyznaczania zdolności.

Co zatem zrobić, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową?

 

Forma zatrudnienia

 

Jednym z kluczowych elementów zdolności kredytowej jest zatrudnienie. Najlepszą formą dochodu jest zdecydowanie umowa o pracę. To najstabilniejsza forma zatrudnienia. Ponadto, jeśli ktoś jest jeszcze na okresie próbnym lub ma umowę na czas określony, to lepiej poczekać, aż się to zmieni. Natomiast w przypadku umowy o dzieło czy samozatrudnienia uzyskanie kredytu również jest możliwe, konieczne będzie jednak wykazanie swoich przychodów.

 Przy decyzji o udzieleniu kredytu bank najczęściej bada zarobki z okresu 3 do nawet 24 ostatnich miesięcy. Dłuższy okres badania zarobków może być korzystny gdy kredytobiorca otrzymuje premie roczne, wtedy bank uwzględni je w zdolności.

 

Zobowiązania finansowe oraz wyższy wkład własny

 

Koszty stałe, niespłacone pożyczki oraz karty kredytowe, a także kredyty negatywnie wpływają na naszą zdolność kredytową. Oczywiście, najlepiej abyśmy nie mieli jakichkolwiek zobowiązań finansowych oraz stałych kosztów. Tym samym, należy pamiętać, że rata spłacanego przez nas kredytu bądź pożyczki obniży naszą zdolność.

Ponadto, wyższy wkład własny pozytywnie wpłynie na ocenę wniosku przez bank. To dość oczywiste, bowiem wyższy wkład własny, to z reguły niższy kredyt, a zatem również niższe raty.

 

Wspólny kredyt

 

Nie bez znaczenia jest również czas, na który chcemy się zapożyczyć. W praktyce – dłuższy kredyt wpływa na wysokość raty, która jest wówczas niższa. Zatem w przypadku, gdy bardzo zależy nam na pożyczce w określonej wysokości możemy zgodzić się na wydłużony okres spłaty, kosztem niższej, comiesięcznej raty. Dodatkowo warto pamiętać, że pozytywnie na naszą zdolność kredytową może wpłynąć fakt, iż nie będziemy starali się o niego sami. Partner, brat, siostra lub rodzice mogą znacznie pomóc nam podnieść naszą zdolność kredytową.

 

Poprawna historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej

 

Przed złożeniem w banku wniosku o kredyt warto w pierwszej kolejności samemu zbadać swoją historię kredytową. To ważne, bo przed wydaniem decyzji przyznającej kredyt twoją historię bank i tak sprawdzi. W BIKu sprawdzimy zatem, czy posiadamy jakiekolwiek zadłużenie oraz czy istnieją jakiekolwiek niespłacone zobowiązania, które negatywnie wpłyną na ocenę naszej zdolności kredytowej.

 

Badanie zdolności

 

Aby sprawdzić swoją zdolność kredytowa najlepiej skontaktować się z Ekspertem Finansowym, który zbada zdolność w kilkunastu bankach. Eksperci Janus Finanse, pomogą Kredytobiorcom podjąć działania podnoszące zdolność i zaproponują najlepszą opcję kredytu. Konsultacje są bezpłatne.

 

Zapraszamy na spotkanie z naszymi Ekspertami:

tel: 504 800 815

mail: biuro@janusfinanse.pl