Janus Finanse

ul. Generała Andersa 15 pok. 407

41-200 Sosnowiec

tel: 504 800 815

mail: biuro@janusfinanse.pl

 

 

 

 

Janus Finanse

Co warto wiedzieć o stałym oprocentowaniu

18 listopada 2021

Stopy procentowe w Polsce utrzymywały się przez wiele ostatnich miesięcy na rekordowo niskim poziomie. To korzystna sytuacja dla kredytobiorców, którzy mogli zaciągać tanie kredyty i płacić niższe raty. Rada Polityki Pieniężnej jednak podniosła niedawno stopy procentowe. Eksperci zapowiadali, że wcześniej czy później nastąpi podwyżka stóp procentowych, co dla kredytobiorców oznacza jedno: droższe kredyty i wyższe raty. Jak uchronić się przed wzrostem raty kredytu powodowanej podnoszeniem stóp procentowych?

Stałe oprocentowanie w kredycie hipotecznym jest sposobem na minimalizację ryzyka wynikającego ze zmiany stóp procentowych. Na polskim rynku oferta kredytów ze stałym oprocentowaniem jest dostępna przez okres 5 – 7 lat. Po upływie tego okresu kredytobiorca ma do wyboru dwie możliwości: przejść na oprocentowanie zmienne lub przedłużyć oprocentowanie stałe na kolejny okres jej obowiązywania, na warunkach, które będą wtedy obowiązywały.

Przy stałym oprocentowaniu zyskujemy pewność, że rata w wybranym okresie się nie zmieni niezależnie od wysokości stóp procentowych natomiast przy zmiennym oprocentowaniu musimy liczyć się z ryzykiem zmiany stopy procentowej.

 

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie w bankach

Oprocentowanie jest zwykle głównym tematem rozmów z Ekspertem. Każdy może wybrać jedną z dwóch możliwości, ale która faktycznie jest lepsza? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie

W bankach funkcjonują dwa rodzaje oprocentowania kredytu hipotecznego:

  • Stałe (w jakimś okresie, w większości banków jest to 5 lat) – to dobry wybór dla osób, które stawiają na bezpieczeństwo oraz stabilizację; wysokość raty (w czasie obowiązywania stałej stopy) nie zwiększy się ze względu na zmiany ekonomiczne, ale również nie obniży się.

  • Zmienne – wysokość raty zależy od wskaźnika referencyjnego WIBOR3M lub 6M, które zmieniają się co 3 albo 6 miesięcy; zawsze istnieje ryzyko, że wysokość raty zacznie się zwiększać.

Oba rozwiązania mają zarówno swoje plusy, jak i minusy. Wiele zależy od zdolności kredytowej, wysokości rat oraz ich liczby.

 

Zmiana sposobu oprocentowania kredytu hipotecznego

Jakie jest obecnie oprocentowanie kredytu hipotecznego? To zależy od oferty banku, marży oraz sytuacji ekonomicznej. Decyduje również wysokość posiadanego wkładu własnego. Co proponują kredytodawcy?

Aby zmienić rodzaj oprocentowania musimy złożyć wniosek, a potem podpisać aneks do swojej umowy. Większość banków przygotuje dla nas taki aneks bez żadnych dodatkowych opłat.

Wtedy nie musimy się obawiać wysokości rat ani denerwować się zmianami ekonomicznymi. Po upłynięciu tego okresu zawsze możesz ponowić tę decyzję – wystarczy podpisać aneks do umowy.

 

Co musisz wiedzieć o oprocentowaniu stałym!

  1. Oprocentowanie stałe obowiązuje przez 5 -7 lat, ale po tym okresie możesz wystąpić ponownie o stałą stopę na kolejny okres.

  2. Klienci, którzy wybrali oprocentowanie zmienne, mogą również wystąpić z wnioskiem o aneks do umowy o zmianę oprocentowania na stałą stopę procentową.

  3. Wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego oraz wysokość rat nie będą zmieniać się ze względu na zmianę wskaźnika referencyjnego (np. WIBOR).

  4. Wysokość stałej stopy procentowej ustala się jako suma stałej stopy bazowej i marży banku.

  5. W czasie obowiązywania stałej stopy nie można zmienić sposobu oprocentowania oraz podwyższyć kwoty kredytu.

  6. Po zakończeniu okresu obowiązywania stałej stopy, kredyt będzie oprocentowany według zmiennej stopy procentowej (WIBOR + marża banku), można wtedy ponownie wystąpić o aneks do umowy o zmianę oprocentowania na stałą stopę procentową zgodnie z ofertą banku.

 

Szczegóły kredytowania oraz aktualne oferty kredytu hipotecznego uzyskasz u naszych Ekspertów.